Kumaşları neden tanımalıyızKimler çok beğendiği bir ürünün kumaş özelliğine bakarak alır? Ya da daha sağlıklı kumaş türlerinden satın almak ister?  Hepimiz biliyoruz ki, bizim için önemli olan kışın sıcak tutan, yazın da serin tutan kumaşlar tercih ediyor olmamız. Aslına bakarsanız alışveriş yaparken düşünmeyi sevmiyoruz. “Birileri bizim yerimize düşünmüş zaten” deyip kargacık burgacık etiketleri de elbette okumuyoruz.
Çok beğenerek aldığımız belki de ederinden fazla ödediğimiz kıyafetlerimiz küçüldüğünde, rengi solduğunda ya da kendini saldığında çok fazla üzülmeyi de ihmal etmiyoruz…
Halbuki biraz geriye dönüp baktığımızda; annelerimizin kumaşları nasıl elleriyle inceleyip, tezgahtara kumaşın tarihçesiyle ilgili sorular sorduğunu hatırlamak zor değil.


Kumaşları neden tanımalıyız?

Kumaşları tanımak bize ne sağlar bir düşünelim. En başta neye ne kadar para ödediğimizi bilmemize yardımcı olur. Örneğin mağazada şöyle bir dokunup, ipek olduğunu düşündüğümüz için satın aldığımız bluzun, üzerimize giydiğimizde ve terlediğimizde sentetik olduğunu anlarız. Kumaşı tanırsak, bakımını doğru yapar, ürünü ne sıklıkta yıkamamız gerektiğini biliriz. Bu da ürünün ömrünü uzatır.
Kısaca kumaşları tanımak hem alışverişi kolaylaştırır. Hem beklenmedik ve hoş olmayan sürprizlerle karşılaşma olasılığını azaltır hem de bütçenizi doğru yönetmenize yardımcı olur.

Sıklıkla karşımıza çıkan kumaş türlerini tanıyalım ;

Polyester kumaş: En çok kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran polyester kumaş kolay buruşmaz, temizliği kolay olur. Isıya karşı duyarlı bir yapısı var, yıkarken ve ütülerken düşük ısılar kullanılmalı, Fazla kırışmaz, renk dayanıklılıkları yüksektir. Kullanma talimatına uyarsanız ömürlük bir kumaş.
Pamuk Kumaşlar: Sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsait bir kumaştır. Yumuşaklık, emicilik ve dayanıklılık gibi özellikleri pamuğu diğer kumaşlardan ayırıyor. Nem çekme özelliği oldukça yüksek. Pamuklu kumaşlara sentetik karıştığında daha az buruşur ve ütüsü kolay olur.
Elastan ( Lycra ) kumaşlar: Likra, birleşimine katıldığı kumaşlara esneme özelliği katar. Dayanıklılığı arttırır, boyuna ve enine esneyebilir.
Polar kumaşlar: %100 polyesterden üretilmiştir. Sıcak tutar, nefes alır, bakımı kolaydır.

İşin özü ya kumaşları daha iyi tanıyın, ya da annenizi yanınızdan ayırmayın

0 yorum