Neden Spor Giyim?


Sağlıklı yaşam gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Spor yapmak vazgeçilmez aktiviteler arasına çoktan girmiştir. Antrenman programını düzenli bir şekilde yapmak ve doğru beslenme ile forma kavuşmak daha kolay bir hale gelmiştir. Fakat spor esnasında doğru spor kıyafetleri seçmek önemlidir. Peki, neden spor giyim? Hareket kalibiyetini kolaylaştıran, vücudun nem dengesini sağlayan kıyafetler hem sağlık açısından önemlidir hem de yapılan sporu daha keyifli ve konforlu hale getirir. Yapılan aktivitenin türüne göre spor kıyafetleri, hafif, esnek ya da kullanışlı olarak seçilebilir. Bu şekilde antrenmanlar sağlıklı koşullar altında gerçekleşmiş olur.

Spor Giyimde Nefes Alabilen Kumaşlar

Spor kıyafeti seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri spor kıyafetinin kumaşının cinsidir. Nefes alan kumaşlar tercih edilmelidir. Bu kumaşlar sayesinde spor sonrası oluşan ter emilmiş olacaktır. Sağlık açısından öneminin yanında bir diğer olumlu yanı spor seanslarının daha hijyenik koşullarda geçmesini sağlamasıdır. Nefes almayan, ter emici özellikte olmayan sentetik kumaşların tercih edilmesi durumunda, bakteri oluşumunu artacaktır.
Bu nedenle sentetik kumaşlı spor kıyafetlerinden uzak durmak gerekir. Vücudun nefes almasını sağlayan ve vücut ısısını koruyan ve ileri teknolojiyle üretilen kıyafetler, yumuşaklık hissi sağlaması açısından da spor severler tarafından tercih ediliyor. Nefes alan kumaşlardan üretilen büstiyer, tayt, t-shirt ve şortlar, spor yapanların, spor salonlarında dikkat çekici ve şık görünmelerini sağlıyor.

Yapılan Aktiviteye Uygun Spor Kıyafeti Seçimi

Aktiviteden tam performans elde etmenin diğer önemli yolu, yapılan aktiviteye uygun kıyafet seçimi yapmaktır. Soğuk havalarda yapılan doğa ve orman yürüyüşleri için termal kıyafetler seçmek antrenmanın kalitesini artıracaktır. Outdoor sporlarında ise, yağmur suyunu geçirmeyen ve rüzgardan etkilenmeyen kıyafetler seçilmelidir. Pilates ve yoga gibi aktivitelerde ise, vücudu saran ama esnek ve emici özelliklere sahip kıyafetler seçilmelidir. Böylelikle sporun cinsine ve yerine göre yapılan doğru kıyafet seçimleri konfor ve rahatlık sağlıyor.

Vücut Tipine Göre Spor Kıyafetlerinin Doğru Seçimi

Vücut tipine göre yapılacak doğru kıyafet seçimi ile formda ve düzgün bir görüntü elde etmek mümkün. Kalçayı saran, bilekte biten, beli sıkmayan taytlar ve şortlar sayesinde sporda hareket özgürlüğü sağlamak mümkün. Karın bölgesi geniş ve kalçaları dar olan kişiler için karın kısmını toparlamaya yardımcı yüksek belli tayt giymek uygun olacaktır. Kilo sorunu yaşamayan kişiler içinse crop top modeli bodyler ve sporcu büstiyerleri ile güzel bir görüntü yakalamak mümkün. Üst bölgesi geniş olan kişiler için ise akıllı kumaşlardan üretimi yapılan t-shirt modellerini tercih etmeleri doğru olacaktır.

0 yorum