Spor Giyimde En Temel Özellikler Nelerdir?

Sağlıklı yaşamın altın kuralı beslenmeden sonra spordur. Sporun insan vücudunda yarattığı birçok olumlu reaksiyon bireyin daha aktif ve enerjik olmasını sağlamaktadır. Spor yaparken bazı önemli kurallar bulunur. Spor yapılacak mekân ve zaman diliminden sonra kıyafet tercihi de çok önemlidir. Spor yaparken giyimin özellikli ve kullanışlı olması gerekir. Spor giyimde dikkat edilecek birçok konu varken, bireylerin dikkatli olması her fırsatta uyarılır. Spor giyimde en temel özellikler nelerdir?


Spor Kıyafetlerin Özellikleri


Spor giyim kıyafetleri sporcuların daha rahat etmelerini sağlar. Yapılan hareketler ve aktiviteler spor kıyafetler seçildiği takdirde daha düzgün ve rahat olur. Spor giyim imalathaneleri ürettikleri tüm ürünlerde belirli kurallara uyarak yapmak zorundalar. Çünkü kıyafetlerin tarzından çok kumaşları spor yapmaya elverişli olması gerekir. Terleten fakat teri dışarıya atmasını sağlayan özel kumaşlar spor yapmak için çok uygundur. Spor yaparken esnek, likralı ve özellikli kumaşlar sporun daha kolay yapılmasını sağlar.

Spor Giyimin Önemli Tercihi


Yapılan spor dalı kıyafetlerinde farklı olmasını sağlar. Çünkü her spor giyimle her dal yapılamaz. Koşu ve yürüyüşler için tasarlanan kıyafetler değişik tarzdadır. Daha çok eşofman kullanırken terleten tarzdaki kumaşlardan üretilen takımlar tercih edilir. Spor yapılacak yerin hava şartlarına göre de spor giyimin seçimi farklılık göstermektedir. Yaz aylarında daha ince kıyafetler seçilirken, kış aylarında kalın ve teri dışarı atan spor kıyafetler tercih edilir. Termal özellikli polar spor kıyafetler bu ortam için çok uygundur. Sıcak tutan ve aynı zamanda vücudun ısı dengesini korumak zorundadır.

Sporun Kıyafetle Uyumu


Spor yaparken en önemli kısım ayakların sağlığını koruyan spor ayakkabılardır. Ayağı terletmeyen ve tamamen ayağı rahat kavrayan spor ayakkabılar giyilmelidir. Spor giyim sıradan bir tarz olsa da birçok değişik faktörü ile sporcuların kafasını karıştırmaktadır. Burada önemli olan yapılacak spor dalına göre kıyafet seçimi yapmak gerekir. Sonrasında vücudun şekli yapılacak sporun tarzını ortaya koyar. Havanın durumu sizi spor yapmaktan alıkoymayacak tarzdaki kıyafetler sorunsuz aktivite yapmanıza destek sağlar. Spor giyim normal kıyafetlerdeki gibi olmadığından özellikli olması şartı aranır.

0 yorum