Sağlıklı Bir Yaşam İçin Spor Önerileri

Sağlıklı yaşama isteği, hepimiz için çok doğal bir olgudur.

Sağlık endişemiz olmadan hayatımızdaki diğer konulara çok daha rahatlıkla odaklanabilir, kendimizi her daim enerjisi yüksek hissetmenin tadına varabiliriz. Bu anlattıklarımızın en kolay yolu ise aslında doğayı koklayarak spor yapmanın keyfini yaşayabilmekten geçer. 

Spor yapmak ve sağlıklı kalmak için ille de spor salonlarına üyelik yaptırmanız ya da pahalı ekipmanlara sahip olmanız gerekmiyor. Bu tarz yerler ne kadar spor için önerilse de aslında havasız bir ortamda yapılan sporun yararı değil zararı bulunmaktadır. Bu yüzden kapalı ortamlarda değil bol oksijenli alanlarda spor yapılmalıdır.

Bu anlamda kırlar, bağlar, bahçeler, yaylalar, dereler, tepeler, deniz kenarları kısacası tüm doğa emrinize amade.

Hem doğa ile buluşmanızı hem de sağlıklı yaşama ilk adımları atabilmenizi sağlamak için kırsal alanlarda rahatlıkla yapabileceğiniz, üstelik hiçbir profesyonel ekipman gerektirmeyen spor aktivitelerini sizler için sıralamak istedik. Buyurun efendim :)

1- Yoga
Bilindiği üzere Yoga, kendi içinde felsefesi olan, odaklanmanın, konsantrasyonun, nefes alış verişinin ve arınmanın temel olduğu bir meditasyon şekli.

Evet, Yoga için belki bir spor diyemeyiz ama tüm vücudu etkili bir biçimde çalıştırabilme özelliği, formda kalmaya çok yardımcı oluşu ve mental sağlığa olumlu katkıları dolayısıyla Yoga’yı size ilk sırada önerebileceğimiz bir doğa aktivitesi olarak sunmak istiyoruz.

Tamamen kendi içinize dönük olarak, hem zihinsel arınmayı hem de bedensel gelişimi sağlayabileceğiniz Yoga için en ideal mekanların kırsal alanlar olduğu kanaatindeyiz.

Hem temiz hava, bol oksijen, hem de doğal güzellikler, rengarenk çiçekler, kuşlar arasında yapacağınız Yoga aktivitesinin hayatınıza renk katacağına eminiz.

2-Pilates


Günümüzde hem bir spor hem de bir fizyoterapi yöntemi olarak icra edilen ve son dönemin gerek erkekler gerekse kadınlar arasında en popüler fiziksel aktivitesi olan Pilates, sizi doğa ile bütünleştirecek enfes bir aktivite.

Günümüzde bu yöntem, birçok spor salonunda uygulanmakta ve birçok sporcu tarafından profesyonel spor aktivitelerine destek amaçlı olarak icra edilmekte.

Pilates’in omurga sağlığı açısından son derece faydalı olması, bireyin hem zihnen hem de fiziken zinde kalmasına yardımcı olması ve kırsal alanlarda çok daha rahatlıkla yapılabilmesi ile önerilerimiz arasında önemli yer tutuyor.

Pilates, aletli ve mat üzerinde yapılan olarak ikiye ayrılır. Bu anlamda hiçbir ekipman gerektirmeyen, mat üzerinde yapılan temel Pilates hareketleri ile doğa’yı koklayarak spor yapabilmeniz mümkün.

3- Zirveyi Hedefleyin; Dağcılık
Aslında doğa sporları deyince ilk akla gelen aktivite olan Dağcılık, doğal ortamlarda bulunmaktan haz alan bireyler için bizim de önerebileceğimiz bir zinde kalma şekli.

Tıpkı hayat gibi, Dağcılık sporu da her daim güçlü olabilmeyi, daima yüksekleri hedeflemeyi ve düştüğünüzde bile toparlanıp ayağa kalkabilmeyi öğütleyen bir anlayışa sahiptir.

Dağcılık sporu ile hayata karşı duruşunuzu sağlamlaştırabileceğiniz gibi, hem mental hem de fiziksel güçlenmeyi de elde edebilirsiniz. Dağcılık aynı zamanda doğa ile baş başa kalmayı, her türlü iklimi koklamayı ve bu tabiat örtüsünde yetişen bitkilere de tüm ahengi ile şahit olmayı sağlar.

Doğa’yı koklayarak spor yapabilmenin de keyfine varabileceğiniz yegane aktivitelerden olan Dağcılık, denemeye değer bir spor.

3- Doğa Yürüyüşleri; TrekkingEn doğal sportif aktivite belki de Trekking yani bilinen adı ile doğa yürüyüşüdür.

İster bireysel olarak isterseniz belirli gruplar halinde arkadaşlarınız ile doğanın tadını çıkarmanız ve aynı zamanda zinde kalmanız Trekking ile mümkündür.

Türkiye’de de birçok Trekking kulübü yer almakta ve güzel arkadaşlıklar ile birlikte harika doğal ortamlara doğru adımlar atmaktalar.

Size en yakın bir kırsal alana gidebileceğiniz gibi, dağ, tepe, orman, yayla gibi alanlarda hem gezip, hem de sağlıklı yaşama dair keyifli adımlar atabilirsiniz.
0 yorum